התקשרו עכשיו: 08-9410577

ורדים

במשתלת סלונר תמצאו מבחר גדול של שתילי ורדים בשלל זנים וצבעים, כמו כן אנו מחלקים הוראות ופירוט לגבי תכונות כל זן.
את הורדים שאנו מוכרים בסלונר מגדלים במשתלת קרן צור – ניתן להתרשם מתמונות הזנים השונים באתר האינטרנט של משתלת קרן צור, או לרכוש אצלנו את קטלוג הורדים של משתלת קרן צור.

הוראות לשתילת ורדים
איך לבחור שתיל?

מומלץ לשתול את הורדים בתקופת החורף בחודשים ינואר- פברואר כשהם גלויי שורש, אבל ניתן לשתול אותם ממיכלים כל השנה.
כאשר הורדים חשופי שורש ניתן לבחון אותם- שתיל בריא של ורד הוא בעל מערכת שורשים ארוכה, כ-30 ס"מ ומסועפת לכל הצדדים. לשתיל יהיו 2-4 זרועות מעוצות באורך של כ-20 ס"מ. בכל זרוע יהיו מספר "עיניים". יתכן שחלקם יהיו כבר בשלבי לבלוב. מהרכישה עד לשתילה יש לשמור על לחות השורשים.

מקום השתילה המתאים:
בעת בחירת מקום השתילה רצוי לשים לב לגורמים הבאים:
א. יש לשתול בשמש מלאה – מינימום שש שעות שמש בקיץ כדי לקבל פריחה יפה.
ב. על הקרקע להיות מנוקזת ומדושנת היטב. מומלץ לדשן בדשן אורגני כמו קומפוסט או הומוס.
ג. יש להמנע משתילת ורדים ליד עצים או שיחים גדולים בגלל הצל והתחרות על מזון ומים בקרקע.

הכנת השתיל:
את השתיל יש לשמור במקום מוצל ולדאוג שהשורשים ישארו לחים ולא יתייבשו בשמש או ברוח עד השתילה. ורד חשוף שורש מומלץ לשתול באותו יום או למחרת ולא להמתין הרבה עם השתילה.


נטיעה:
1. יש לחפור בור בגודל 40 X 40 X 40 ס"מ.
2. את הבור ממלאים בתלולית אדמה בגובה 15 ס"מ.
3. אוחזים את השתיל במרכז הבור כך שהשורשים פרושים לצדדים ולמטה בצורתם המקורית ומקום ההרכבה בגובה פני הקרקע.
4. מכסים בעדינות את השורשים באדמה ולאחר המילוי מושכים בזהירות את השתיל כלפי מעלה כך שתפוח ההרכבה יהיה בגובה 5 ס"מ מעל פני הקרקע.
5. יוצרים גומה בצורת צלחת מסביב לשתיל וממלאים במים.
6. לאחר יום משקים שוב ע"י מילוי הגומה (גם אם יורד גשם) ובמשך כחודש ימים יש להשקות לרוויה כל 3 ימים ולהקפיד שאיזור השתיל יהיה תמיד רווי.

תהליך קליטת הורד אורך מספר שבועות במהלכן צריך לשמור על רטיבות הקרקע. לא רצוי לדשן בתקופת הקליטה.


השקיה ודישון:
הורדים זקוקים להשקיה מסודרת ורבה. משקים גם בחורף כשיש עצירת גשמים. במישור החוף, בקיץ- בחודשים מאי ויוני, זקוק הורד לכ-5 ליטר מים ליום ובחודשים יולי אוגוסט לעלות עד 10 ליטר ליום. מומלץ להשקות לפחות פעמיים בשבוע ואז הכמות תהיה כ-17 ליטר לורד. יש לזכור כי השקיה עודפת ותנאי ניקוז לקויים גורמת להצהבה ונשירת עלים. רצוי להשקות מתחת לנוף כדי להפחית מחלות עלים. באדמות קלות יש להשקות יותר.
השקיה אידיאלית לורדים היא בכמות של 15 קוב לדונם כל 3-6 ימים בהתאם למזג האויר. יש להבדיל בין השקיה של שתיל צעיר בזמן קליטתו ובין שתיל בוגר שאותו ניתן להשקות בצורות שונות. להלן מספר הנחיות להשקיה נכונה יותר של ורדים שיתאימו לתקופה זאת:
• שימוש באמצעים אגרוטכניים כגון חיפוי קרקע – שימוש נכון בחיפוי קרקע יכול לחסוך עד 40% מכמות המים!!
• הפחתת השקיה- בתקופה בה אנו נדרשים לחסוך במים, ניתן להשקות את הורדים הבוגרים בכמות קטנה- זהו אחד מהיתרונות של הורדים: תהיה פגיעה מסוימת במשך הפריחה, אך ההפחתה לא תגרום לתמותת השתיל!
• הצמאת הורדים בחודשי הקיץ – בורדים בוגרים, בני למעלה משנה ניתן בחודשי הקיץ להפחית ואפילו בקרקע כבדה להפסיק את ההשקיה. המחיר לכך יהיה הפחתת הפריחה, אך הפיצוי לכך יהיה בהשקיית רוויה בתחילת הסתיו, אשר תגרום לפריצות ענפי מים חדשים ולגלי פריחות מרהיבים ביופיים בסתיו ובחורף.

אדמה נקיה מעשבים ומאווררת תורמת להתפתחות טובה של השתיל ולפריחה שופעת יותר.

החל מהלבלוב באביב ועד בוא החורף מומלץ לדשן את הורדים, כחצי שנה לאחר השתילה. הדישון יכול להעשות בדישון בשחרור איטי וכך ניתן לדשן אחת למספר חודשים- כמצוין על האריזה. בדשן מסוג 20-20-20 ריכוז הדשן יהיה כ-10 גרם למ"ר. דשן אורגני כגון הומוס, קומפוסט ודשנים מרוכזים גם מומלץ לדישון שיחי ורדים.

גיזום הורד
את הניצנים הראשונים בשנה הראשונה רצוי לקטום על מנת לחזק את זרועות השתיל. מועד גיזום שיחי הורדים הוא עם התנפחות העיניים בערך בתחילת פברואר.
מטרות הגיזום הינן:
א. לשמור על שיח פתוח בצורת גביע כדי שהאור יגיע לכל חלקי הצמח.
ב. לסלק ענפים יבשים ולשמור על תפוח ההרכבה חשוף ונקי מסורים.
ג. לשמור על שיווי משקל בין ענפי השיח כך שלא כל הענפים ייטו לכיוון אחד.

עקרונית גוזמים כחצי ס"מ מעל עין שפונה כלפי חוץ, כשקוטר הענף אותו משאירים הוא לפחות 1 ס"מ והעין הנשארת היא השלישית מתחילת הענף.


ורד מהגינה לאגרטל
פרח הורד הינו אחד הפרחים היפים והמתאימים ביותר לסידורי פרחים . בחנויות הפרחים ניתן לקנות זנים רבים של ורדים , בדרך כלל אלו זנים בעלי פרח קטן שאינו ריחני כלל.
אנו ממליצים לחזור ולגדל את הזנים "של פעם" ולקטוף ישר מהגינה פרחים גדולים, קטיפתיים וריחניים מאוד. המועד המתאים ביותר לשתילת ורדים בגינה הינו שיא החורף- ינואר עד מרץ. זה הזמן, אם כך, לגשת למשתלה הקרובה ולבחור את הצבע שתרצו לראות באגרטל שלכם.

לבראין סלונר מספר זנים מומלצים במיוחד-
קרייזלר אימפריאל-פרח אדום עמוק, בעל ריח חזק במיוחד. לפרח בונוס נוסף: מעלי הכותרת ניתן להכין ריבות ומרקחת.
אוקלהומה- פרח אדום כהה קטיפתי בעל ניחוח עז: גם מעליו אפשר לרקוח ריבות ומי בשמים .
דבל דה לייט- ורד מדהים ביופיו ובריחו צבעו קרם לבן עם אדום תות וריחו מיוחד מאוד.
ג'סט גוי – צבע כתום-משמש ריחני ויפיפה מומלץ מאוד.
סקרט – ורד בעל פרח ורוד-אדום-לבן ריח חזק בניחוח לימון.
גולדן פנטסי – צבע צהוב ריחני ומיוחד.
ברון דה רוטשילד – פרח ורוד כהה בעל ניחוח חזק . הפריחה באשכולות והפרחים גדולים ומרשימים.
מריה קאלאס – פרח ורוד עמוק ריחני ומיוחד. פקע גדול וריח עדין.

ורדים לאחזקה נמוכה
לא סתם מוכר הורד כמלך הגינה ואנו מאמינים שגם בעידן זה אסור לנו לוותר על מלכות זו.
הורד, שפריחתו מסמלת אהבה ואצילות, דורש טיפול מסור ובתמורה מעניק שפע פרחים יפהפיים. שימוש נכון בורדים יכול לשמור על הורד כצמח דומיננטי בגינון הציבורי והפרטי. יש להקפיד על הדגשים הרשומים בדף זה ולא להיגרר להוראות קלות שנצטער עליהן בעתיד.
גם בתקופה זו של מחסור במים ניתן לשמר את הבכורה של הורד כמלך הגינה הפורחת.

כיום ידועים מאות ואולי אלפי זני ורדים הנבדלים זה מזה במספר תכונות; ישנן מספר קבוצות המאופיינות בהתאם לאופי הצימוח, לגודל הורד ולמופע הפרחים : ישנם ורדים ננסיים ויש שיחים, יש מטפסים ויש משתרעים, יש בעלי פקע פריחה בודד ויש בעלי תפרחות.

זני הורדים הקלאסיים זקוקים ברובם לאחזקה גבוהה- בינונית בערוגות מושקות בעלות השקיה סדירה לאורך רוב השנה. כיום ישנם זנים חסונים ופוריים במיוחד שמתאימים לאזורי שוליים- יכולים להסתדר עם השקיות עזר בלבד בתקופת הקיץ, עמידים יחסית למחלות, דורשים פחות גיזום ואף מסתפקים בכארבע שעות שמש ביממה. ורדים שכאלה, המתאימים לאחזקה נמוכה, ניתן למצוא במגוון קבוצות הורדים:

א. כלאי תה: שיחים בעלי פרח בודד לגבעול עם פרח גדול ומלא, בדרך כלל ריחני ומתאים לקטיף. גובה כ-0.8-1.5 מטר.
בקבוצת כלאי התה, נמצא את "ברון דה רוטשילד"- Baronne Rothschild בפריחה אדומה וניחוח נפלא (ראה תמונה),"פרידום" -Freedom בצבע צהוב ושפע פריחה, "הרמוני"- Harmonie בעל פריחה שופעת וריחנית בכתום סלומון, "אינגריד ברגמן"- Ingrid Bergman בצבע אדום כהה העמיד לחום, "הר תבור"- Har Tabor בצבע אלמוג- ורוד- סגול הינו חסון ושופע פריחה, "ג'סט ג'וי"- Just Joey שצבעו כתום, ניחוח עז ולו פרח גדול במיוחד ועוד זנים חסונים כגון "טהיטי", "סקרט" ו"גרנדין".

ב. פלוריבונדה (פוליאנטה):
פריחה שופעת רוב חודשי השנה. גובה השיחים כמטר ורצוי לשתול אותם בקבוצות שהמרחק בניהן 1-0.8 מטר. לפוליאנטות תפרחות המורכבות מפרחים רבים ומצוין להשתמש בהן ליצירת כתם צבע.
בקבוצת הפלוריבונדה, נמצא את אחד הזנים הפופולאריים ביותר – "אייסברג"- Iceberg שלו ריח קל ופרחים לבנים והוא נחשב לעמיד במיוחד, הזן "מקרנה"- Red Simplicity הפורח כל השנה בפרחים אדומים עם 30-15 עלי כותרת וריח קל (ראה תמונה), "רגנסברג" – Regensberg החסון הפורח בורוד מעורב בלבן, הזן "פוריה" – Pink Simplicity בעל הפריחה הורודה היפהפייה ועוד זנים לאחזקה נמוכה כגון "הדוכס מאדינבורו", "ברנסטורף", "פלירינג" ו"צורית".


ג. בקבוצת הורדים האנגליים, המאופיינת בעצמת צמיחה, בניחוח מיוחד ובפרחים מלאים באופן יוצא דופן, נמצא את הזנים לאחזקה בינונית "גולדן סלבריישן" שצבעו כתום, ניחוחו משכר והוא מטפס (ראה תמונה), את נדיה- Nadia –זן חסון בעל תפרחות ריחניות באדום כהה, ואת הזנים המתאימים לאזורי השוליים ה"ר. צנטופיליה" (ר. דמסציאנה)- R.Centifolia הפורח בורוד סגול, בעל ריח חזק והעדן רוז (ארנונה) Eden rose cl.- מטפס ריחני בורוד .

ד. בקבוצת ורדי הכיסוי חובה לציין את "נהר האש" שכשמו כן הוא – משתרע ופורח בשפע פרחים אדומים כהים (ראה תמונה) ובנוסף את הזנים "רד מיידילנד"- Red Meidiland ו"קירש קאוור" -Kirsch Cover הפורחים בפריחה אדומים ויכולים להישתל במיכל לאחזקה נמוכה.

ה. בקבוצת הורדים הננסים המופיעים בתור שיחים נמוכים- עד 1 מ' גובה ופורחים באשכולות ישנם הזנים "ווסטמונט"- Westmont חסון ולאחזקה נמוכה הפורח באדום כהה, "דה פיירי" – The Fairy כשיח שמוט נמוך ובעלת פריחה ורדרדה בהירה (ראה תמונה) ו"ציפר" – Chipper הקומפקטי בעל פריחה משמשית- ורודה.

ו. שיחים ומטפסים- צמחים עם שרביטים ארוכים המגיעים עד לגובה של 3-6 מטר.
הם יפים כמסגרת לשער, ליד עמודי מרפסת, לפרגולות או לכיסוי גדרות. מרווחי שתילה 2-3 מטר.
בקבוצות השיחים והמטפסים כמעט כל הזנים הם חסונים ומתאימים לאזורי שוליים באחזקה נמוכה.

ורדי גזע:
ורדים המורכבים על קנה בגובה 0.8-1.2 מטר. מתאימים לשתילה במקום מרכזי בגן ומהווים אלמנט ייחודי בגינה.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן